» opomiarowanie zużycia wody 
- wodomierze mieszkaniowe
- wodomierze przemysłowe
- legalizacja wodomierzy
- montaż / serwis
» opomiarowanie ciepła 
- ciepłomierze mieszkaniowe
- ciepłomierze przemysłowe
- legalizacja cieplomierzy
» opomiarowanie zimna (klimatyzacje) 
» pompy ciepła 
- sopel lodu
» kolektory słoneczne 
» energia słoneczna - fotoogniwa 
» budownictwo nowe technologie 


 
     
 
   
  energia słoneczna - fotoogniwa

ELEKTROWNIE SŁONECZNE
Prąd ze słońca - słoneczne systemy zasilania - fotowoltaika
Słońce to nie tylko darmowe i czyste ciepło ale również prąd. Słoneczne systemy zasilania budowane są na bazie modułów fotowoltaicznych ? urządzeń przetwarzających światło słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną. Dzięki swej modułowej budowie, mogą one produkować energię zarówno na potrzeby małych urządzeń lub obiektów, jak również na potrzeby energetyki zawodowej i sprzedaży energii do sieci.

Jak to działa?

Najważniejszym elementem słonecznych systemów zasilania są moduły fotowoltaiczne (potocznie znane również jako panele słoneczne). Są to urządzenia służące do przemiany światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną. Podstawowym elementem modułu jest ogniwo fotowoltaiczne. Składa się ono z płytki z półprzewodnika posiadającej złącze P - N (positive - negative). W strukturze takiej występuje pole elektryczne (bariera potencjału). W chwili, gdy na ogniwo pada światło słoneczne, powstaje para nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych, elektron - dziura, które zostają następnie rozdzielone przez pole elektryczne. Rozdzielenie ładunków powoduje, iż w ogniwie powstaje napięcie. Po podłączeniu obciążenia (urządzenia pobierającego energię) następuje przepływ prądu elektrycznego.

Systemy fotowoltaiczne / Elektrownie słoneczne

Aby korzystać z energii wytwarzanej w modułach fotowoltaicznych, koniecznej jest ich połączenie z innymi urządzeniami, czyli zbudowanie Systemu fotowoltaicznego. Najczęściej spotykanym w Polsce systemem, jest konfiguracja, w której energia wyprodukowana w modułach fotowoltaicznych magazynowana jest w akumulatorach. W takim przypadku, prócz modułów w systemach stosuje się następujące elementy:

Regulatory ładowania - czuwają nad procesem ładowania akumulatorów. Zapobiegają przeładowaniu jak i rozładowaniu akumulatora. Występują w instalacjach autonomicznych, niezależnie od tego czy produkowany prąd jest prądem stałym (DC) czy też przemiennym (AC).

Akumulatory - są magazynem prądu. Pozwalają używać prądu również w chwili gdy nie jest on produkowany przez moduły fotowoltaiczne, np. w nocy. Są również swoistym zbiornikiem buforowym, w którym magazynuje się prąd wyprodukowany na zapas z myślą o dniach pochmurnych, kiedy produkcja prądu jest mniejsza. Ich ilość i pojemność jest zależna od rodzaju instalacji oraz ilości dni na które potrzebna jest rezerwa. Występują w instalacjach autonomicznych, niezależnie od tego czy produkowany prąd jest prądem stałym (DC) czy też przemiennym (AC).

Przetwornice - zmieniają prąd stały (DC) produkowany przez moduły fotowoltaiczne, w prąd przemienny (AC), który jest potrzebny do zasilania większości urządzeń. Występuje w instalacjach autonomicznych, w przypadku jeśli potrzebny jest dostęp do prądu przemiennego (AC).

współpraca z firmą: www.solarshop.pl

 
     
   
 
licznik odwiedzin - 32556659        Invest-Niga | mapa strony | © 2015
Utworzono w systemie darmowe strony www EntroCMS